Industrial solutions

Dlaczego warto skorzystać z profitów, które niesie ze sobą cyfrowa transformacja?

Wysoce wydajna produkcja, wszechstronność zadań, elastyczność długości serii i opłacalność operacyjna. To tylko niektóre z przełomowych korzyści płynących z wdrożenia druku cyfrowego w produkcji opakowań z tektury falistej, które zostały omówione podczas lutowych Dni Otwartych Koenig & Bauer Durst SPC w Durst Innovation Centre East w Lienz w Austrii.

Podczas siódmej edycji wydarzenia, w którym uczestniczyło ponad 90 gości, Robert Stabler, Dyrektor Zarządzający Koenig & Bauer Durst szczegółowo zaprezentował perspektywy jakie niesie ze sobą wkroczenie w cyfrowy świat druku oraz zilustrował niektóre z osiągalnych znaczących korzyści, które pozytywnie kształtują możliwości produkcyjne. W centrum uwagi znalazła się automatyzacja i standaryzacja procesów z możliwie najmniejszą liczbą punktów styku. Odnosząc się do badania zleconego przez instytut Fraunhofer, wyjaśnił  w jaki sposób uczestnicy mogą lepiej zrozumieć i zoptymalizować całkowity koszt łańcucha dostaw dla swoich klientów.

Istotne kalkulacje obejmowały TCO (całkowity koszt posiadania) istniejących wolumenów produkcyjnych w celu oceny opłacalności inwestycji, a także określenia progów rentowności jakie można osiągnąć dzięki efektywnemu wykorzystaniu technologii. Goście wydarzenia utwierdzili się tylko, że na dzisiejszym szybko zmieniającym się rynku przetwórcy i właściciele marek muszą zweryfikować swoje strategie i zastanowić się, jak lepiej wykorzystać produkcję cyfrową.

Przedstawione zostały także korzyści wykorzystania cyfrowej produkcji druku just-in-time, która może pomóc w zmniejszeniu kosztów magazynowania. Wśród klientów firmy Koenig & Bauer Durst od 50% do 80% wolumenu produkcji przypada na nowe zastosowania takie jak:

– masowa personalizacja dzięki różnym wersjom produktów, które można łatwo uatrakcyjnić dla klientów,

– sekwencyjne kody kreskowe służące śledzeniu opakowań i produktów z obszaru logistyki i przemysłu opakowań farmaceutycznych, dzięki którym dodatkowe etykiety stają się niepotrzebne,

– nowa oferta produktów na tekturze niepowlekanej – dzięki niesamowitej jakości druku produkcja jest możliwa do wykonania na tańszych podłożach, przy jednoczesnym zachowaniu ekologicznego wyglądu,

– opakowania testowe i promocyjne, które można produkować w min ilościach pozwalające na wprowadzenie nowych ofert marketingowych.

Szczegółowe analizy

Robert Stabler zaprezentował studium przypadku, który zobrazował  jak najlepiej ocenić, które zadania powinny być wykonywane na SPC, a które powinny pozostać na istniejącej technologii. Przyjrzano się również sposobom efektywnego kosztowo zarządzania większą liczbą zadań, sposobom obniżenia kosztów przy krótszych seriach oraz sposobom osiągnięcia oszczędności.

Wśród najważniejszych informacji znalazło się stwierdzenie, że próg rentowności mieści się pomiędzy 6.500 a 8.500 metrów kwadratowych, a także, że dzięki wysoce zautomatyzowanej maszynie Delta SPC 130 typu single pass można zaoszczędzić miliony euro – a wszystko to w bardzo zrównoważony sposób. Mówiąc wprost, przy krótszych seriach produkcyjnych do 8.500 metrów kwadratowych, druk cyfrowy jest tańszy niż obecnie stosowane rozwiązania analogowe. Przeniesienie takich nakładów do druku cyfrowego skutkuje obniżeniem kosztów, szybszym czasem realizacji i znacznie większą wydajnością oraz lepszym wykorzystaniem istniejącego parku maszynowego.

Możliwości technologii Koenig & Bauer Durst w tym zakresie zostały przedstawione podczas pokazu i zwiedzania fabryki. Firma Koenig & Bauer Durst opracowała atramentowy system nanoszenia warstwy primeru. System działa inaczej niż inne rozwiązania tego typu, dzięki czemu operatorzy mają pełną kontrolę nad dokładnym obszarem, na którym ma być nałożony cyfrowo primer. Działa on podobnie jak dodatkowa separacja i umożliwia nanoszenia warstwy primera na tzw. „open flute” dla opakowań typu premium. Co ważniejsze, umożliwia on producentom także stosowanie toplinera, który jest o 15-20% lżejszy i tańszy, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich niezbędnych cech funkcjonalnych opakowania z tektury falistej.

Dodatkowo opracowano specjalny zestaw atramentów wodnych bezpiecznych dla żywności, które są odporne na ścieranie. Atramenty te nie wymagają stosowania lakierów typu Over Print Varnish, a zatem nie potrzebują dodatkowego procesu produkcyjnego, w którym stosuje się nacisk lub nanosi dodatkowy lakier na tekturę.

Uczestnicy dowiedzieli się również, w jaki sposób stosowanie cyfrowego primera może wpłynąć korzystnie na jakość druku i stworzyć możliwości uszlachetniania druku na tekturze falistej przy jednoczesnym obniżeniu kosztów na skutek możliwości stosowania w produkcji tańszych materiałów. Takie rozwiązanie to także zmniejszenie zużycia farby nawet do 30%. Podkreślono, że barwy pomarańczowe i fioletowe mają dodatkowy ogromny pozytywny wpływ na TCO (Całkowity Koszt Posiadania) i przestrzeń barw.

Kolejna instalacja Delta SPC 130

Podczas wydarzenia podano również informacje o czwartym zamówieniu maszyny dla firmy Schumacher Packaging – tym razem w Wielkiej Brytanii. Plan zakłada posiadanie w Wielkiej Brytanii całkowicie cyfrowej fabryki, w której Delta SPC 130 będzie jedyną maszyną drukującą. Będzie to pierwsza sześciokolorowa przemysłowa maszyna drukująca FlexLine Eco+, jaka ma zostać zainstalowana. Do jej głównych zalet należy druk na podłożach niepowlekanych z prędkością do 80 metrów na godzinę, co odpowiada około 10 milionom m2 rocznie. Trzy pozostałe maszyny dla Schumacher Packaging – dwie w Ebersdorfie w Niemczech i jedna we Wrocławiu w Polsce – również zostały zmodernizowane do sześciu kolorów, co było decyzją podjętą pod wpływem zapytań klientów.

Uczestnicy wydarzenia z zainteresowaniem wysłuchali Johannesa Piegera, Digital Print Managera, oraz Jochena Drösela, Chief Sales Officera, którzy dzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi strategii rozwoju firmy Schumacher jako pioniera druku cyfrowego. Open House zakończył się dyskusją panelową z udziałem Johannesa i Jochena, którzy szczegółowo opowiedzieli o tym, w jaki sposób transformacja cyfrowa znalazła się na pierwszym planie ich działań w branży opakowań z tektury falistej.

Subscribe to our newsletter