Industrial solutions
Opublikowany 21/02/2022

Wymagania rynku opakowań.

Rynek opakowań drukowanych to dziś jedna z bardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi przemysłu poligraficznego. Do niedawna drukarnie opakowań opierały swoją produkcję głównie na tradycyjnych technologiach druku, jak druk offsetowy czy fleksograficzny. Zmieniający się dynamicznie rynek skłania producentów opakowań do poszukiwania nowych technologii, które podążą za trendami i w efekcie końcowym pozwolą na budowanie przewagi konkurencyjnej.
Firma McKinsey&Company wskazuje kilka głównych trendów, które zmienią rynek opakowań w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Pierwszy z czynników to wzrost udziału e-commerce. Trend ten widoczny jest już dziś, a pandemia tylko go przyspieszyła. E-commerce może przyczynić się do wzrostu wymagań dotyczących opakowań, w tym opakowań dla nowych produktów, a także wymóc innowacje w opakowaniach w kontekście procesu dostawy do klienta końcowego.
Kolejny zauważalny już dzisiaj obszar to zmiana preferencji konsumentów. Już dawno opakowanie przestało pełnić tylko swoją funkcję podstawową. Obok funkcji ochronnej pełni też rolę nośnika informacji, a coraz częściej jest elementem związanym z emocjami. Wymagania konsumentów rosną i będą dotyczyć m.in. znacznie większej personalizacji, atrakcyjności opakowań, kwestii wygody, ekologii, a jednocześnie przystępności cenowej. W drukarniach udział zleceń krótkoseryjnych będzie się zwiększał, przy jednoczesnym skracaniu czasu na realizację zamówień.
Dla przedsiębiorstw coraz większego znaczenia nabiera też kwestia zrównoważonego rozwoju. Wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju rosną, a kwestie ekologii w branży będą mieć coraz większe znaczenie.

McKinsey&Company wskazuje też na rosnące znaczenie i wpływ cyfryzacji i Internetu Rzeczy (IoT). Cyfryzacja pozwala optymalizować i obniżyć koszty operacyjne, ale coraz częściej wykorzystywana jest i będzie do zdobycia przewagi konkurencyjnej i generowania większej wartości dla klientów np. poprzez integrację technologii w opakowaniach.

Odpowiednie rozwiązania dla produkcji opakowań.

Powyższe trendy wpływają na branżę z różną siłą i szybkością. Oczekuje się, że najszybciej na branżę wpłynie handel e-commerce, a kolejny impuls będzie prawdopodobnie pochodzić z cyfryzacji, jako narzędzia do przekazywania informacji i emocji, jak i do zbierania danych. Pozostałe trendy —

    Dalsza część artykułu dostępna po podaniu adresu e-mail.

    Subscribe to our newsletter