Industrial solutions
Opublikowany 31/01/2023

Cyfrowy rynek druku tapet

Pod koniec XX wieku, a zwłaszcza w szarych latach PRL, papierowe tapety, a nieco później fototapety cieszyły się olbrzymią popularnością i były stałym elementem wystroju wnętrz nie tylko polskich domów i mieszkań. Nic w tym dziwnego – były one praktycznie jedyną alternatywą dla skromnego wówczas rynku farb, który nie oferował aż takiego bogactwa kolorów i marek jak obecnie. Mogłoby się wydawać, że czasy te odeszły bezpowrotnie do lamusa, jednak pozornie przestarzałe tapety przeżywają prawdziwy renesans swojej popularności, tym razem w wersji cyfrowej.

Tapety znów „na tapecie”

Nie da się ukryć, że w ostatnich latach tapety znów są „na tapecie”. Branża ta przeżywa niesamowity wręcz rozkwit, a niezwykły potencjał tych rozwiązań został na nowo odkryty przez wszystkich projektantów wnętrz, dekoratorów i architektów. Zdaniem ekspertów, rynek dekoracji ściennych, a zwłaszcza tapet drukowanych cyfrowo, w ciągu najbliższych lat odnotuje ogromny wzrost. Dziś tapety znów są trendy i stały się najmodniejszym lifestyle’owym produktem łączącym zapierający dech w piersiach design z wysoką jakością wykonania, łatwością aplikacji przy jednoczesnym ekologicznym podejściu. Obecnie oferują one wręcz nieograniczone bogactwo rozwiązań ograniczonych jedynie naszą własną wyobraźnią i kreatywnością. Za pomocą cyfrowej tapety efektywnie przyozdobimy praktycznie każde pomieszczenie w naszym domu – począwszy od salonu poprzez pokój dziecięcy, a skończywszy na kuchni, czy nawet łazience. To jednak nie wszystko – wiele intrygujących wzorów z pewnością sprawdzi się w naszych biurach oraz firmach, hotelach czy też miejscach użyteczności publicznej.

W przypadku nowoczesnych, cyfrowych tapet mamy do czynienia z prawdziwą klęską urodzaju. Mnogość oferowanych wzorów i materiałów przyprawia o zawrót głowy, dzięki czemu każdy projektant znajdzie coś dla siebie i zrealizuje nawet najbardziej kreatywne wizje. W zależności od naszych preferencji możemy udekorować wnętrze w klasycznym, stonowanym stylu lub też zaszaleć z formą i postawić na nowoczesny, a nawet bardziej awangardowy design. Nowoczesne tapety zrywają z nudą, przewidywalnością i powtarzalnym wzornictwem. Druk cyfrowy sprawia, że możliwe jest wydrukowanie dosłownie wszystkiego, o dowolnym wzorze, rozmiarze i rozdzielczości. Cyfrowe tapety to prawdziwy „must have” dla wszystkich pragnących w szybki, stosunkowo niedrogi i bezkonfliktowy sposób zmienić całkowicie wystrój swoich pomieszczeń. Ba! dzięki nowoczesnej technologii możemy zmieniać go niczym sezonową garderobę.

Wielki wpływ na rozwój rynku tapet mają innowacyjne rozwiązania cyfrowe, które umożliwiają projektowanie i drukowanie nowoczesnych tapet bez wielu ograniczeń sprzętowych oraz materiałowych towarzyszących tradycyjnemu, analogowemu drukowi. Obecnie coraz więcej drukarni pragnących trzymać rękę na pulsie nowoczesnych technologii i chcących sprostać rosnącym wymaganiom swoich klientów wybiera przesiadkę na cyfrowe maszyny drukujące, które oferują nie tylko wysoką jakość, lecz przede wszystkim dają możliwość personalizacji. Dzięki funkcji „Print-On-Demand” druk cyfrowych tapet może odbywać się „na życzenie”, eliminując tym samym konieczność magazynowania.

Tapetowanie przyszłości z Durst

Współcześnie w przypadku wszystkich tapet i oklein ściennych poza oczywistą wysoką jakością i precyzją wykonania, głównie stawia się na styl oraz bezwonny i naturalny wygląd. Wszystkie te wymagania spełniają najnowsze urządzenia drukujące marki Durst z serii Alpha, które są

    Dalsza część artykułu dostępna po podaniu adresu e-mail.

    Subscribe to our newsletter